2 x 9, czyli 18 wskazówek jak pić jej więcej i zużywać mniej!
Nawodnienie organizmu – jak o nie sprytnie, a zarazem prawidłowo zadbać? Czy wiesz, ile dziennie wypijasz wody? Czy są to dwa litry minimum, nawet poza okresem lata? Woda to potężny usprawniacz mnóstwa procesów w naszym organizmie, które przebiegają z mniejszą wydajnością, gdy nie jesteśmy wystarczająco odwodnieni.
Woda – jej rola
Głównym zadaniem wody jest utrzymywanie temperatury ciała na stałym, korzystnym dla jego funkcjonowania, poziomie. Ważną funkcją jest też usuwanie toksyn i szkodliwych substancji z organizmu, jego oczyszczanie. Co istotne, nasz organizm nie ma zdolności do magazynowania wody, a to oznacza konieczność jej uzupełniania na bieżąco! Wodę tracimy z organizmu w związku z różnymi czynnikami, np. procesami, np. (oddychanie, trawienie), działaniami (nasilony wysiłek fizyczny) czy stanami (gorączka) i warunkami atmosferycznymi (wysoka temperatura powietrza). Odpowiednie nawodnienie zapewnia również optymalną pracę jelit i właściwe nawodnienie stolca.
Ile i jak pić?
Jak obliczyć, ile powinniśmy wypijać codziennie? Najłatwiej poznać swoje zapotrzebowanie mnożąc 30 ml płynów x ilość kg masy ciała. Czyli osoba ważąca 60 kg powinna codziennie wypijać 60 x 30 ml, czyli 1800 ml (1,8 litra).
Nie lubisz smaku czystej wody? Wody poszczególnych marek czy producentów faktycznie różnią się smakiem. Niektóre są bardziej/mniej zmineralizowane, a zawartość minerałów wpływa na ich smak. Spróbuj popróbować, poszukać takiej, która będzie Tobie odpowiadała. Ewentualnie dodawaj do szklanki plasterek cytryny, ogórka, liść mięty lub kawałek pomarańczy.
9 x sposobów na picie wody
Zmęczenie, znużenie, ból głowy, brak energii? To mogą być symptomy min. niewystarczającego nawodnienia. Jednak dwa litry to niekiedy wydaje się bardzo dużo, więc warto zapoznać się z poradami, jak je w codziennym menu zmieścić lekko i przyjemnie:
1/ zaraz po przebudzeniu miej naszykowaną szklankę z wodą i od tego zacznij dzień, bo ta woda doda organizmowi energii do działania!
2/ na cały dzień pracy przygotuj sobie zwykłą 1,5 plastikową butelkę z wodą, na której możesz zaznaczyć osiem poziomych linii -będą one przypominały Ci, by co godzinę poziom wody w butelce obniżał się o jedną kreskę!
3/ możesz także wypróbować metodę napełniania wodą na początku Twojego dnia czterech butelek po 0,5 litra i popijać zabierając jedną z nich wszędzie ze sobą. Wtedy stopniowo wypijając te odmierzone dwa litry łatwo się zorientujesz, ile jeszcze masz do wypicia.
4/ szklankę z wodą trzymaj blisko, a może nawet przygotuj dzbanek z wodą do tej szklanki. Wszystko trzymaj w zasięgu wzroku – wtedy łatwiej będziesz pamiętać o regularnym piciu!
5/ pij małymi łykami, powoli, gdyż tak woda lepiej się przyswoi.
6/ pij zanim poczujesz pragnienie, a więc w miarę regularnie. Uczucie pragnienia to znak, że organizm już zaczyna być odwodniony.
7/ wypracuj zwyczaj noszenia z sobą małej butelki wody, by jak najczęściej była pod ręką.
8/ wypracowuj i pielęgnuj swoje własne rytuały picia wody np. wypij szklankę wody przed kąpielą lub/ i przed zaśnięciem, przed każdym posiłkiem lub do kawy.
9/ pamiętaj o piciu wody podczas aktywności fizycznej, spacerów, wycieczek.
Woda a środowisko
Wiemy już, że więcej wody w organizmie jest korzystne dla naszego organizmu, jednak dla środowiska ważne jest, byśmy ją oszczędzali. Wcale nie ma tu sprzeczności – woda to cenny zasób naturalny na Ziemi. Jest to zasób odnawialny, jednak by nim rozsądnie gospodarować powinniśmy go szanować i oszczędnie zużywać. Każdy z nas może przyczynić się do oszczędzania wody w swoich codziennych działaniach, a to pomnożone przez coraz liczniejszą grupę świadomych i aktywnie działających osób daje wymierne efekty. Co każdy z nas może zmienić w swoim zachowaniu, by zużywać mniej wody?
9 x sposobów na oszczędność wody
1/ napraw kapiące krany – to droga ucieczki cennych kropli zamieniających się w konkretne litry!
2/ jeśli możesz wymień krany na oszczędzające wodę (z przyciskiem eko) w których na minutę wylatuje mniej wody.
3/ zakręcaj wodę w trakcie mycia rąk, zębów czy golenia, niech nie przelatuje nie zużyta.
4/ spróbuj używać mniejszego strumienia wody, a nawet nie zmywać pod bieżącą wodą, tylko w pojemniku.
5/ wody z płukania nie wylewaj – zużyj ją w miarę możliwości ponownie do podlania kwiatów czy sprzątania.
6/ wody z gotowania ryżu lub makaronu, jeśli ugotujesz je bez soli, także nie wylewaj – możesz ją, przestudzoną, zużyć do podlewania roślin.
7/ zamień kąpiel w wannie na prysznic – efekt czystego ciała ten sam, a zużycie wody znacznie mniejsze!
8/ nie kupuj wody butelkowanej do picia, zamień ją na butelkę wielorazowego użytku i korzystaj z kranówki. To proces produkcji butelek jednorazowych pochłania mnóstwo wody.
9/ wstawiaj tylko pełną zmywarkę i pralkę, inaczej pobiorą więcej wody niż to jest potrzebne.
Stosujemy? Warto włożyć nieco wysiłku we wdrożenie wodo-cennych wskazówek. Poprawi to jakość funkcjonowania naszego ciała oraz wpłynie pozytywnie na środowisko. Wierzę, że nasze osobiste wybory mają znaczenie i przekładają się na większe efekty. Działajmy więc!
A może jeszcze przypomnij sobie dlaczego warto pić wodę z cytryną? TUTAJ
A może spodoba Ci się powyższa tapeta na telefon – wodna przypominajka od Odzywialni?
Ta strona korzysta z ciasteczek, by świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich użycie. dowiedz się więcej.